DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

sloni

Vítejte na stránce zviratka001.websnadno.cz v sekci sloni

Úpravu tohoto bloku zahájíte dvojklikem...

                            

Sloni jsou největší suchozemští obratlovci. Tito majestátní tvorové se vyznačují mohutnými kly, obrovskými ušními boltci a chobotem. Mají velkou sílu a jsou učenliví, a tak zvládnou i složité výkony. Proto je člověk už celá tisíciletí využívá k různým pracím (hlavně tažným). Z dřívější velké skupiny slonů žiji dodnes jen dva druhy. Slon africký a slon indický. Slon africký je o něco vyšší a má větší uši než slon indický. Dospělý samec je vysoký 3 m a jeho hmotnost dosahuje téměř 6 tun. Chobotem nasává vodu a vstřikuje si ji do tlamy, podává si potravu, čichá, zvednutím zdraví ostatní členy stáda a v hluboké vodě mu poslouží jako dýchací trubice.

CHOBOT:

vznikl prodloužením a srůstem horního pysku a nosu jako čichový a hmatový orgán. Konec chobotu je velmi citlivý a vybíhá z prstovité výběžky, jimiž sloni dovedou uchopit i zcela malé předměty. Po obou stranách chobotu jsou mohutné kly. Kly jsou vlastně přeměněné horní řezáky. Slon je používá k loupání kůry nebo k vyhrabávání menších stromů i s kořeny.

UŠI:

- používá k zastrašování nepřátel a máváním uší se slon zbavuje přebytečného tepla.

SLON INDICKÝ:

- žije v rozsáhlých lesích jihovýchdní Asie, Indie a Číny. Často bývá chován jako krotké zvíře L a jeho síly se se využívá k těžké práci se dřevem. Nejvhodnější věk ke krocení je mezi 10- 20 rokem.

SLON AFRICKÝ:

V současnosti slonů v Africe ubývá, protože je loví pytláci pro stále vzácnější slonovinu. Slonů ubývá i proto, že oblasti, v nichž sloni volně žili, mění lidé v rozsáhlé zem. farmy. V rezervacích, kde jsou sloni chráněni, se jejich stavy zvyšují a zároveň re

 

gulují kontrolovaným odstřelem, aby se nepřemnožili a neničili přírodu.

Sloni jsou na seznamu ohrožených zvířat                                                                                                                                 Slon indický

Sloni představují jednu z nejpozoruhodnějších savčích skupin na naší Zemi, jsou to největší suchozemští živočichové. Charakteristickým znakem slonů je chobot, který vznikl prodloužením horního pysku a nosu. Chobotem sloni nejen dýchají, ale zároveň se stal mnohem všestrannějším orgánem. Slon si jím dovede podávat potravu do tlamy, lámat větve nebo hrabat hluboké jámy, hledá-li vodu k pití. Na jedno nabrání do něj nasaje 15-20 l vody, kterou si pak vstřikuje do tlamy, nebo si jí polévá celé tělo. Chobot se skládá asi ze 40 000 svazků podélných i kruhových svalů, které umožňují jeho ohebnost na všechny strany. Slon ho může jak natáhnout do délky, tak i zkrátit. Tato síla, pružnost a pevnost předurčují chobot i k funkci ochranné. Poslední úlohou tohoto orgánu je funkce čichová.

 

Slon indický má tělo dlouhé 5,5 – 6,4 m, ocas měří 1,2 – 1,5 m, jeho výška je 2,5 – 3 m a hmotnost až 5000 kg. Od slona afrického se liší hlavně těmito znaky: Jeho hřbetní linie je rovná nebo vyklenutá, páteř má o jeden hrudní obratel méně a o jeden bederní obratel více, téměř hladký chobot a na konci má jeden hmatový prstík. Lebka má silně vyvinutá dva čelní hrboly, ušní boltce jsou menší, mají trojúhelníkovitý tvar a špička boltce směřuje slabě dopředu. U samice většinou chybějí kly, někdy i u samců. Na přední noze má pět, na zadní noze většinou jen čtyři prsty. Sloni s pěti prsty na zadních nohách jsou v Indii velmi vzácnou a ceněnou výjimkou. Podle zeměpisného rozšíření a podle tvaru lebky rozdělujeme slony indické do poddruhů: Slon cejlonský slon bengálský, slon sumaterský a slon malajský. 

 

gulují kontrolovaným odstřelem, aby se nepřemnožili a neničili přírodu.

Sloni jsou na seznamu ohrožených zvířat 

                   Slon africký

            (Loxodonta africana)

Slon africký je nejtěžší suchozemský savec.Dosahuje délky 7,5 m,výšky v kohoutku 3,8 m a hmotnosti až 7 500 kg.Narozdíl od slona indického má slon africký zpravidla ohodně delší kly:větší jsou u samců.Slon africký,jak jméno napovídá,žije v několika poddruzích v Africe,s výjimkou Sahary.Je býložravý a při sháněný potravy postupuje občas velmi razantně a mezi mladými stromy způsobuje značnou pohromu.Obvykle však žere uschlou trávu,již je schopen spořádat neobyčejné množství.Žije ve stádech v blízkosti vody a pokud to podmínky dovolí,několikrát deně se koupe.Samice žijící ve stádech jsou spokojeni silnými sociálními vazbami.O mlád'ata se starají společně a rovněž nemocná a zraněná zvířata můžou počítat s pomocí ostatních.Samci vylučují v době říje(někdy i mimo ni)ze žláz nachájezících nacházející se mezi okem a uchem zvláštní olejovitou kapalinu.Období,po které samec tuto látku vylučuje,se nazývá"musth",a f této době bývá velmi agresivní.Doba březosti samic je dlouhá 21až22 měsíců.Poté se rodí zpravidla 1 mládě,narození dvojčat je velmi vzácné.Samici při porodu pomáhají oststní sloni ze stáda a také částečně přebírají péči o ně.Mlád'ata jsou schopna brzy po narození chodit se stádem.Ve věku asi 6 měsíců začínají přijímat pevnou potravu,ale i nadále sají mateřské mléko asi až do věku 1,5 až 2 let.Pohlavně dospívají v 10 až 11 letech.Samci jsou pak ze stáda vyhnáni a snaží se o přijetí u skupiny samců.Slon africký se dožívá věku 65 let a více.

Slon je charakteristický svým chobotem, což je kombinace nosu a horního rtu, který používá pro získání potravy, která je příliš vysoko. Slon je také schopen jím zvednout náklad o hmotnosti až 1 tuny. V horku si často chobotem na sebe házeji písek, prach[1] či vodu. Sloni mají také kly. Tyto velké zuby jim vyčnívají z tlamy. Sloní kly jsou jedním z hlavních důvodů jejich lovu. Obchod s nimi je zakázán v mnoha státech.

[editovat] Potrava

Sloni jsou býložraví a tráví denně až 16 hodin konzumací rostlinné potravy. 50 % potravy tvoří trávy. Zbytek je listí, kořínky, ovoce, semínka či květiny. Dospělý slon dokáže sežrat 100 až 320 kg potravy za den. Trávicí ústrojí slona je schopno zpracovat pouze 40 % celkového zkonzumovaného množství, zbytek projde nestráven zažívacím traktem. Slon se vyvinul nejprve z jemu podobného předka mastodonta, poté v mamuta a nakonec do podoby, jakou známe dnes. Za tu dobu se přispůsobil jídlu v Africe a Indii, kdežto jeho předci žili na Sibiři a v Severní Americe a Evropě.

[editovat] Lov

Lov slonů, ať již legální nebo ilegální, má neočekávané důsledky v anatomii slonů. Afričtí lovci slonů zabíjí slony s velkými kly, což dává šanci přežít a dál se rozmnožovat slonům s malými kly nebo bez klů. Díky propagaci genu, který způsobuje, že slon nemá kly, je nyní v některých populacích až 30 % slonů bez klů (ačkoli v roce 1930 to bylo jen 1 %). Nepřítomnost klů, kdysi velmi ojedinělá genetická anomálie, se nyní stává velmi rozšířeným dědičným rysem. Je nepravděpodobné, ale možné, že soustavným lovem slonů s kly a prosazováním slonů bez klů nakonec kly u afrických slonů zcela zmizí, což by mohlo mít dramatický dopad jak na slony, tak na jejich okolí. Sloni své kly používají k „orání“ země při hledání minerálů, průchodu hustou vegetací či při boji mezi samci. Budou-li se nadále rodit převážně sloni bez klů, může se chování slonů dramaticky změnit.

[editovat] Domestikace

Trénink slonů k přepravě dřeva v Thajsku

Sloni byli a jsou používáni k různým účelům. Váleční sloni byli používáni armádami na indickém subkontinetnu a Peršany. Byli používáni v hellénistických říších, Ptolemaiovců a Seleukovců. Kartaginský vojevůdce Hannibal použil slony ve svém tažení proti Římu, kdy s nimi dokonce překročil Alpy.

Indičtí sloni jsou používání pro transport ale i pro zábavu, jsou velmi známí v cirkusových představeních. Nicméně sloni nebyli nikdy plně domestikováni, samci slonů jsou v období říje velmi nebezpeční a obtížně se kontrolují. Sloni používaní lidmi jsou převážně samice. Váleční sloni jsou výjimkou.

Je ekonomičtější chytit divokého mladého slona, než vychovat slona v zajetí.


Africké slony se obvykle nepodaří domestikovat, ačkoliv někteří dobří chovatelé uspěli tím, že přivedli k africkému slonu slona indického.[zdroj?]

[editovat] Druhy

Jsou známy dva druhy slonů – slon africký a slon indický (Elephas maximus). Africký slon je větší než asijský (měří až 4 m a váží 7 500 kg) a má větší uši. Cirkulace krve v tepnách boltců slouží k lepšímu ochlazování pod africkým sluncem. Zatímco samice slona afrického má kly, samice slona indického je nemá. Na rozdíl od svého asijského bratrance má africký slon na chobotu dva „prsty“ .

V Africe se objevují dvě populace slonů – savanní a pralesní. Poslední genetické studie ukázaly, že se jedná o dva rozdílné druhy. Pralesní populace je nazývána Loxodonta cyclotis, slon pralesní, zatímco savanová dostala jméno Loxodonta africana. Tato reklasifikace druhu byla důkazem, že je možné dvě tak malé populace rozdělit do dvou živočišných druhů.

Teprve nedávno byl uskutečněn významný objev - Slon nepálský (nebo také himálajský - oficiální název ještě nebyl uznán). Pověsti o něm nebyly brány vědci vážně, ale v roce 1992 se ho povedlo badateli Johnu Blashford-Snellovi objevit a fotograficky zdokumentovat. Značně se liší od slona indického, je agresivnější, větší, a jeho charakteristickým znakem jsou dva hrboly na hlavě. Jedná se zřejmě o poddruh slona indického nebo také o zcela nový druh. Pro úplnou vědeckou analýzu se čeká na uhynulého jedince či nalezení kosterních pozůstatků.[zdroj?]

[editovat] Systém slonů

V minulosti se na Zemi vyskytovalo mnoho druhů slonů, z nichž drtivá většina vyhynula. Zde je jejich kompletní taxonomický systém počínaje čeledí Slonovití.[2] [3]

1. Sloní populace ve Vietnamu a Laosu je v tuto dobu podrobována testům, které by měly odhalit, zda se skutečně jedná o pátý poddruh slona indického. 

Sloni jsou největší suchozemští obratlovci. Tito majestátní tvorové se vyznačují mohutnými kly, obrovskými ušními boltci a chobotem. Mají velkou sílu a jsou učenliví, a tak zvládnou i složité výkony. Proto je člověk už celá tisíciletí využívá k různým pracím (hlavně tažným). Z dřívější velké skupiny slonů žiji dodnes jen dva druhy. Slon africký a slon indický. Slon africký je o něco vyšší a má větší uši než slon indický. Dospělý samec je vysoký 3 m a jeho hmotnost dosahuje téměř 6 tun. Chobotem nasává vodu a vstřikuje si ji do tlamy, podává si potravu, čichá, zvednutím zdraví ostatní členy stáda a v hluboké vodě mu poslouží jako dýchací trubice.

CHOBOT:

vznikl prodloužením a srůstem horního pysku a nosu jako čichový a hmatový orgán. Konec chobotu je velmi citlivý a vybíhá z prstovité výběžky, jimiž sloni dovedou uchopit i zcela malé předměty. Po obou stranách chobotu jsou mohutné kly. Kly jsou vlastně přeměněné horní řezáky. Slon je používá k loupání kůry nebo k vyhrabávání menších stromů i s kořeny.

UŠI:

- používá k zastrašování nepřátel a máváním uší se slon zbavuje přebytečného tepla.

SLON INDICKÝ:

- žije v rozsáhlých lesích jihovýchdní Asie, Indie a Číny. Často bývá chován jako krotké zvíře L a jeho síly se se využívá k těžké práci se dřevem. Nejvhodnější věk ke krocení je mezi 10- 20 rokem.

SLON AFRICKÝ:

V současnosti slonů v Africe ubývá, protože je loví pytláci pro stále vzácnější slonovinu. Slonů ubývá i proto, že oblasti, v nichž sloni volně žili, mění lidé v rozsáhlé zem. farmy. V rezervacích, kde jsou sloni chráněni, se jejich stavy zvyšují a zároveň regulují kontrolovaným odstřelem, aby se nepřemnožili a neničili přírodu.

Sloni jsou na seznamu ohrožených zvířat 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz